سرمایه گذاری گردشگری در عربستان سعودی

محبوب‌ترین یادداشت ها

تعداد بازدید: 268
تعداد بازدید: 268

سرمایه گذاری گردشگری در عربستان سعودی

4.6
(19)

مفهوم سرمایه گذاری گردشگری چیست؟

سرمایه‌گذاری گردشگری فرآیند سرمایه‌گذاری مادی و انسانی در بخش گردشگری با هدف افزایش درآمد یا درآمد برای کشور از طریق افزایش فعالیت‌های گردشگری در آن همچون ساخت هتل‌ها، استراحتگاه‌ها و شهرهای توریستی، حمایت از پروژه‌های کوچک گردشگری و توسعه است. پروژه های زیربنایی مانند حمل و نقل، برق، بهداشت، خدمات بهداشتی و سایر پروژه هایی که به طور یکسان به مردم محلی و گردشگران خدمت می کنند.

پادشاهی عربستان به سرمایه گذاری در گردشگری علاقه مند است، زیرا میلیاردها دلار را به پروژه های گردشگری عظیم در سراسر کشور در بسیاری از زمینه ها، مانند ایجاد استراحتگاه ها و هتل ها، ساخت و توسعه فرودگاه ها و موارد دیگر، اختصاص می دهد.

علاوه بر این، این کشور تلاش می کند تا سهم اقتصادی بخش گردشگری را از 3 درصد به 10 درصد تا سال 2030 در چارچوب برنامه چشم انداز 2030 پادشاهی برساند و این از طریق توسعه بسیاری از پروژه های گردشگری است که هدف آن افزایش تعداد گردشگران در این کشور است.

در حمایت از این تلاش‌ها، صندوق توسعه گردشگری با هدف توانمندسازی بخش گردشگری از طریق توسعه مقاصد گردشگری جذاب در کشور و جذب سرمایه‌گذاری‌های گردشگری برای تقویت توسعه در این بخش، به منظور حمایت از اقتصاد عربستان ایجاد شد.

اهمیت سرمایه گذاری در گردشگری

بخش گردشگری به اندازه سایر بخش‌ها اهمیت دارد و نمی‌توان از اهمیت سرمایه‌گذاری در آن و دستاوردهای آن برای کشور غافل شد و این از موارد زیر نشان دهنده این واقعیت است :

دستیابی به رشد اقتصادی 

سرمایه گذاری در گردشگری به ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، افزایش رقابت پذیری در بخش گردشگری و افزایش درآمد و درآمد عمومی کشور برای دستیابی به رشد اقتصادی در کشور کمک می کند. تاثیر سرمایه گذاری عربستان در بخش گردشگری بر رشد اقتصادی این کشور را می توان از طریق گزارش وزارت گردشگری در مورد هزینه های توریستی به ریال عربستان طی سال های (2015-2021) مشاهده کرد که در نمودار زیر نشان داده شده است:

بخش گردشگری نیز در سال 2022 حدود 5.3 درصد به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک کرد.

کمک به منافع جوامع محلی

سرمایه گذاری گردشگری تاثیر مثبتی بر ساکنان مناطقی که در آن سرمایه گذاری می شود دارد. این چیزی است که به آنها کمک می کند تا از خدمات و ویژگی هایی که به منطقه سرمایه گذاری شده اضافه می شود، بهره مند شوند که به نفع آنها در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی زیست محیطی است و رفاه آنها را افزایش می دهد.

از برجسته ترین چیزهایی که شهروندان در الولا که یکی از مقاصد سرمایه گذاری توریستی در عربستان است به دست آورده اند، موارد زیر است:

  • ایجاد فرصت های شغلی جدید در رستوران ها، هتل ها، صنایع دستی و غیره.
  • حمایت از بخش های کشاورزی و صنعتی منطقه با افزایش تقاضا برای محصولات، صنایع دستی و هنرهای سنتی آنها.
  • حفاظت از میراث منطقه ای که به آن تعلق دارند.
  • ایجاد محیطی با آلودگی کمتر و بهبود تصویر زیبایی شناختی منطقه.
  • بهره مندی از خدمات حمل و نقل و زیرساخت های مختلف.
  • ارتقای سطح فرهنگ خود از طریق تبادل فرهنگی با فرهنگ های مختلف گردشگران.
  • احیای فرهنگ محلی خود مانند هنرهای عامیانه، صنایع، هنرها، صنایع دستی و غیره.

فرصت هایی را برای تنوع اقتصادی فراهم می کند و سطح مهارت ها را بالا می برد

فرآیند سرمایه گذاری گردشگری و جذب گردشگران بیشتر، نیاز به محصولات جدیدی را ایجاد می کند که بازار داخلی تا به حال به خود ندیده است و در نتیجه راه را برای تجار و صاحبان شرکت ها هموار می کند تا با آزمایش محصولات داخلی در بازارهای بین المللی قبل از صادرات، وارد چالش های جدیدی در بازار داخلی شوند. این از طریق تجربه آن با گردشگرانی است که از این منطقه بازدید می کنند، که مهارت های تجار را افزایش می دهد و افق های جدیدی را در هر دو سطح، محلی و جهانی برای آنها باز می کند.

 

به عنوان مثال، برنامه ملی صنایع دستی و صنایع سعودی «باریعه» که قبلاً وابسته به وزارت گردشگری بود و به عنوان اداره کل گردشگری و میراث ملی شناخته می شد، فروشگاهی به نام «صوغه» در محله دیپلماتیک افتتاح کرد. ریاض در سال 2019، و اولین فروشگاه تخصصی از این نوع است که به عنوان بخشی از چشم انداز پادشاهی، محصولات صنایع دستی عربستان را به صورت محلی در کوتاه مدت و در سطح جهانی در بلندمدت به بازار عرضه می کند.

طرح 2030 از دارایی های زیست محیطی و فرهنگی محافظت می کند

سرمایه گذاری در گردشگری به تخصیص منابع مالی برای حفظ دو میراث طبیعی و فرهنگی در کشور کمک می کند، خواه حفاظت و احیای مناطق باستانی و شهرهای باستانی و یا حتی پارک های ملی و بسیاری موارد دیگر.

صندوق توسعه فرهنگی در پادشاهی با اعتقاد به اهمیت این دارایی ها از بخش احیای باستان شناسی، حفظ میراث و موزه ها و همچنین تسهیل سرمایه گذاری در فعالیت های فرهنگی و افزایش سودآوری بخش فرهنگی حمایت می کند. علاوه بر این، تلاش برای تخصیص منابع مالی پایدار از هر دو بخش دولتی و خصوصی به عنوان بخشی از ماموریت خود.

مهمترین حوزه های سرمایه گذاری گردشگری

سرمایه گذاری گردشگری تنها به یک منطقه محدود نمی شود، بلکه در بسیاری از حوزه ها گسترش می یابد:

سایت های باستان شناسی

مراقبت از مناطق باستان شناسی به عنوان بخشی از سرمایه گذاری گردشگری، جذب گردشگران بیشتر علاقه مند به باستان شناسی و توسعه میراث فرهنگی در منطقه، چیزی است که پادشاهی روی آن کار کرده است و مهم است. همانطور که با ایجاد پروژه توسعه اولا، الاولا را به بخشی از برنامه سرمایه گذاری گردشگری تبدیل کرد، زیرا غنی از آثار تاریخی و ویژگی های منحصر به فرد است که می تواند آن را به یک مقصد گردشگری متمایز و پایدار تبدیل کند.

نتیجه تلاش های عربستان برای حفاظت از میراث ملی و تاریخ عربستان ادامه دارد. در این مورد، 6 سایت باستان شناسی عربستان سعودی در سال 2021 به فهرست یونسکو پیوستند و آنها مدائن صالح، منطقه الطریف در الدریه و البلاد در جده هستند، علاوه بر هر یک از هنرهای صخره ای در تگرگ. واحه الحسا و بیر هیما.

سرگرمی

حوزه تفریح ​​و سرگرمی یکی از حوزه های مهمی است که می توان در آن سرمایه گذاری کرد. این به گردشگران لذت سرگرمی و ماجراجویی و تجربه های جدید در کشوری که به آن سفر می کنند را می دهد.

پادشاهی بر این جنبه تمرکز می کند، برای مثال پروژه توسعه جزیره سیندالا در پروژه NEOM، زیرا مقصد مهمی برای گردشگری دریایی است. در این مورد، ولیعهد بر آن تاکید کرد و گفت: “این پروژه نشان دهنده لحظه مهمی است که نشان دهنده شتاب توسعه در NEOM است و گامی بزرگ در جهت دستیابی به تحول گردشگری ما در چارچوب چشم انداز عربستان سعودی 2030 را نشان می دهد.”

عربستان سعودی همچنین روی بسیاری از پروژه های گردشگری تفریحی مانند شهر تفریحی قیدیا در ریاض، پروژه پارک ملک سلمان و بسیاری دیگر کار کرده است.

سایت های مذهبی

می توان با بازسازی و مراقبت از این اماکن و توسعه خدماتی که بتواند گردشگران بیشتری را صرف نظر از علایق خاص گردشگران اعم از علائق مذهبی عبادی یا فرهنگی به جذب گردشگران بیشتری به آن ها کمک کند،  سرمایه گذاری کرد.

وجود شهرهای مقدس مکه مکرمه و مدینه و سایر اماکن مقدسه  انگیزه ای برای سرمایه گذاری برای خدمت به این اماکن است. سالانه میلیون ها بازدید کننده از آن بازدید می کنند و ایجاد هتل ها و رستوران ها، ارائه خدمات اولیه و تلاش برای بهبود آنها بسیار مهم است. این امر درآمدهایی را به کشور باز می گرداند که می توان برای بهبود این خدمات سرمایه گذاری کرد.

مهمان نوازی گردشگری

رشته مهمان نوازی گردشگری به معنای ارائه امکاناتی است که گردشگران بتوانند در آن اقامت کنند و فعالیت هایی مانند غذاخوری و … را انجام دهند. این امکانات شامل هتل ها، استراحتگاه ها، کمپ ها و غیره است.

آخرین گزارش منتشر شده توسط اداره کل آمار پادشاهی در سال 2017 برای تعداد موسسات بخش مهمان نوازی گردشگری نشان می دهد که تعداد اتاق ها در این کشور بسته به نوع به 544519 اتاق رسیده است. این وزارتخانه به منظور یافتن بازاری که سرمایه‌گذاری در این زمینه را در این کشور جذب می‌کند، بستر ملی نظارت بر گردشگری را ایجاد کرده است.

ایجاد و توسعه مراکز فرهنگی

به عنوان بخشی از حمایت از گردشگری فرهنگی، سرمایه گذاری گردشگری می تواند برای ایجاد و توسعه مراکز فرهنگی و ارتقای دانش گردشگران از هویت و فرهنگ کشور ترویج و حمایت شود.

با تاکید بر علاقه پادشاهی به ادغام فرهنگ و گردشگری با یکدیگر، تلاش‌های زیادی برای بازسازی تعدادی از قلعه‌های باستانی و کاخ‌های تاریخی در پادشاهی و تبدیل آنها به مراکز فرهنگی، خلاقیت، میراث شهری و صنایع دستی صورت گرفته است.

گردشگری ورزشی

بسیاری از گردشگران علاقه مند به بازدید از کشورهایی هستند که در آن ورزش های مختلف انجام می شود یا به تماشای رویدادهای ورزشی متمایز می روند. بنابراین سرمایه گذاری گردشگری در این زمینه می تواند جاذبه های گردشگری بیشتری را برای منطقه فراهم کند.

به عنوان بخشی از فعالیت های میزبانی رویدادهای ورزشی بین المللی، عربستان سعودی سه بار متوالی سوپرجام ایتالیا و سوپرجام اسپانیا را در ریاض میزبانی کرد. علاوه بر این، سه بار میزبان جام جهانی والیبال (سوپر گلوب)، دو بار در دمام و یک بار در جده بود. علاوه بر این، عربستان سعودی میزبان فرمول E از سال 2018 در دیریه در ریاض و فرمول 1 در سال 2021 در جده بود.

این رویدادها به جذب هزاران بازدید کننده از کشورهای خلیج فارس و کشورهای سراسر جهان کمک کرده است و گردشگری را تقویت می کند که از شتاب این رویدادهای جهانی که به گردشگری در پادشاهی کمک می کند، سود می برد.

سلامتی

سرمایه گذاری در گردشگری پزشکی که با هدف درمان برخی بیماری ها یا رسیدن به نقاهت و آرامش انجام می شود، جاذبه گردشگری منطقه ای که در آن سرمایه گذاری شده است را افزایش داده و درآمد آن را افزایش می دهد.

در این راستا، پادشاهی به دنبال توسعه تجربه گردشگری درمانی است. بر اساس شاخص انجمن گردشگری پزشکی برای سال 2022، این کشور در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در زمینه گردشگری پزشکی رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داد.

چگونه می توان از سرمایه گذاری گردشگری حمایت کرد؟

از سرمایه گذاری گردشگری می توان با ارائه تسهیلات جذاب به سرمایه گذاران و ارائه راهنمایی به آنها برای سرمایه گذاری در مناطق و مناطقی که در خدمت گردشگری کشور است، حمایت کرد.

پورتال سرمایه گذاری گردشگری صندوق توسعه گردشگری عربستان، برنامه Awn را ارائه می دهد که از راه اندازی تسهیلات جدیدی حمایت می کند که تجربیات منحصر به فردی را برای گردشگران در سراسر پادشاهی ایجاد می کند و سازمان دهندگان تور و رویدادها و ارائه دهندگان محصولات گردشگری فرهنگی، کافه ها، رستوران ها، پروژه های هتل و غیره را هدف قرار می دهد.

ترجمه و ویرایش : احمد دیناری؛ مشاور و سخنران حرفه ای سرمایه گذاری گردشگری

منبع : https://ndf.gov.sa/en

به این مطلب امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا : 19

امتیازی ثبت نشده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.