هتل بوتیک

محبوب‌ترین یادداشت ها

تعداد بازدید: 367
تعداد بازدید: 367
هتل بوتیک

هتل بوتیک

4.3
(30)

تعریف، ویژگی ها و فرایند صدور مجوز

ضابطه ی ارزیابی و درجه بندی هتل بوتیک یا بوتیک هتل سنتی در سال 1399 و در ضمیمه ی ضوابط ارزیابی و درجه بندی اقامتگاههای سنتی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جهت اجرا به ادارات کل میراث فرهنگی،  گردشگری و صنایع دستی استانهای کشور ابلاغ شده است. بر این اساس هتل بوتیک سنتی یکی از واحدهای اقامتی ذیل اقامتگاههای سنتی به شمار می رود و هتل بوتیک یا بوتیک هتل سنتی نام گرفته است و علاوه بر برخورداری از ضوابط و شرایط مربوط به هتل ها، باید حائز شرایط و ضوابط مربوط به هتل بوتیک های سنتی از قبیل : خدمات فرهنگی، اتاق ها و فضاهای عمومی، خوراک و نوشیدنی، نحوه پذیرایی و پذیرش به شکل سنتی باشند.

این نوع واحدهای اقامتی بر خلاف اقامتگاه سنتی که به درجات یک، دو و سه تقسیم می شوند، درجه بندی شان به صورت یک تا پنج ستاره و همچون هتل هاست و عنوانشان نیز در فهرست مصادیق تأسیسات گردشگری ذیل بند یک ماده یک آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، نرخ گذاری و نظارت بر تأسیسات گردشگری نیامده است و این خلاء ضابطه ای باید در اصلاحات بعدی آیین نامه فوق مورد توجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.

کلیه ی واحدهای اقامتی ذیل اقامتگاههای سنتی همچون هتل بوتیک ها باید یکی از شرایط ذیل را داشته باشند :

  • قدمت تاریخی داشته باشند
  • ارزش تاریخی داشته باشند ( واجد ارزش تاریخی باشند)
  • از نظر معماری، هنری، فرهنگی و ویژگی های زیباشناختی ارزشمند باشند

این نوع اقامتگاهها باید از نظر طراحی هم؛ خلاقانه و تم (محتوا) خاصی داشته باشند و خدمات ویژه و سفارشی ارائه کنند و همچنین « حس خانه » را برای میهمانان تداعی کنند.

در حال حاضر مجوز بوتیک هتل های سنتی به صورت پروژه های تبدیلی و از طریق مراجعه به درگاه ملی مجوزهای کشور به نشانی www.mojavez.ir و سپس هدایت سرمایه گذار به سامانه جامع اطلاعات و آمار تأسیسات گردشگری (جانا) صورت می پذیرد اما این بدان معنا نیست که هتل بوتیک احداثی یا غیرتبدیلی نداریم . در این خصوص تا کنون ضابطه ی فنی و معماری صدور مجوز بوتیک هتل به صورت احداثی تهیه و ابلاغ نشده است.

بنابراین در یک جمع بندی ساده و کوتاه؛ هتل بوتیک یا بوتیک هتل سنتی، نوعی واحد اقامتی سنتی است و تبدیلی ( در حال حاضر) که درجه بندی آن همانند هتل هاست . انعکاس تاریخ، فرهنگ، هنر، معماری، حس زیبایی شناختی و در خانه بودن نیز از ویژگی های مهم و بارز این نوع تأسیسات گردشگری است .

نویسنده: احمد دیناری؛ مشاور و سخنران حرفه ای سرمایه گذاری گردشگری

به روزرسانی یادداشت (31 خرداد 1403) :

بر اساس مصوبات جلسه نهم خرداد 1403 هیأت وزیران؛ انواع هتل بوتیک به فهرست تأسیسات گردشگری ذیل ماده یک آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آنها افزوده شده است.

به این مطلب امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا : 30

امتیازی ثبت نشده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.