قلم تو؛ قدرت تو

محبوب‌ترین یادداشت ها

تعداد بازدید: 148
تعداد بازدید: 148

قلم تو؛ قدرت تو

4.5
(11)

نوشتن، ابزاری قدرتمند برای انتقال افکار، احساسات و ایده‌هاست. با استفاده از قدرت قلم، می‌توانید تأثیرگذاری بیشتری بر دیگران داشته باشید و ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید. نوشتن به شما امکان می‌دهد تا افکار و تجربیات خود را به صورت دقیق و سازمان یافته منتقل کنید. ضمن آنکه نوشتن می‌تواند به شما کمک کند تا به تمرکز بیشتری دست یابید، ایده‌های خود را بهبود بخشید و به دقت و کارآمدی بیشتری در انجام وظایف شغلی خود برسید. به طور کلی، قدرت یا توانایی خوب نوشتن، بستری برای رشد و توسعه ی شخصیت و زمینه ی شغلی شماست و می‌تواند در تمام جوانب زندگی شما تأثیرگذار باشد و نامه نگاری یکی از مصادیق مهم آن به شمار می رود. چه نامه نگاری اداری و چه تجاری و… که هرکدام آموزش های مهارتی ویژه ای را می طلبند و متأسفانه علیرغم اهمیت آن ، قریب به اتفاق مدیران و کارکنان سازمان های دولتی و خصوصی فاقد مهارت های لازم در زمینه ی خوب نوشتن هستند.

خوب نوشتن یکی از عناصر سه گانه ی برجستگی مدیران و کارکنان سازمان ها ست( دو عنصر دیگر: خوب سخن گفتن و ارتباط مؤثر) و متأسفانه میل و شور و اشتیاق لازم در این گروه از جامعه برای تقویت این مهارت مهم و تأثیرگذار شغلی، کم است، چراکه خصلت ها و ویژگی های خاص خودش را دارد و برای کسی که میل و مایه ی لازم را برای نوشتن ندارد، انجام این کارهمچون کوه کندن دشوار و زجرآور است!

در حقیقت قدرت قلم؛ قدرت شخصی مدیران و کارکنان سازمان ها و کسب و کارهاست و تحولی شگرف در مسیر شغلی شان ایجاد می نماید. معجزه ی تهیه، تنظیم و ارسال یک نامه ی خوب بازاریابی برای مشتریان بالقوه و یا بالفعل ، وصف ناپذیر است و در بازار پر رقابت و سرشار از الگوهای تکراری و عاری از هرگونه خلاقیت و نوآوری این روزها، نوعی خلق شگفتی و ارزش محسوب شده و به تعبیری بهتر، روشی است غیر معمول و کم هزینه برای تاثیرگذاری بیشتر بر روی مخاطبان هدف که در علم بازاریابی به آن بازاریابی پارتیزانی گفته می شود.

بخشی از این مهارت ذاتی است و بخشی نیز اکتسابی و پر واضح است کسانی که دارای توانایی ذاتی خوب نوشتن هستند، با آموزش های مستمر، مداومت و تمرین و تکرار، احتمال موفقیت شان در این حوزه بسیار بیشتر است. چراکه برای انجام یک کار عمیق و طراز اول باید سالها، تمرین، تکرار و مداومت به خرج دهید و درد و سختی آن را به جان بخرید تا در آن حوزه تخصصی یا مهارت به چشم آیید.

لذا چنانچه خود را در معرض یادگیری این مهارت مهم قرار ندهید، تا آخر عمر ضعیف ترین، بی اثرترین و غیر حرفه ای ترین نامه های اداری و تجاری را خواهید نوشت و متأسفانه این ضعف و چالش را در اغلب مدیران و کارکنان هم بخش های دولتی و هم خصوصی به وفور می توان یافت. آنان که ضعف خود را می پذیرند و درصدد تقویت این مهارت بر می آیند و از راهنمایی های اهل فن و صاحبان قلم بهره می برند، چند گام از کسانی که توصیه پذیر نیستند و در صدد رفع این نقص بر نمی آیند و بالعکس توهم دانایی نیز دارند، جلوتر هستند و با استمرار و تمرین به زودی نامه های تأثیرگذارو درآمدساز خواهند نوشت و به توانگری می رسند.

یک نامه نگاری خوب و حرفه ای، هم بر روی مدیران و کارشناسان دستگاههای دولتی و تشکل های حرفه ای و صنفی و هم بر روی شرکای تجاری، همکاران و مشتریان شما تأثیر مثبت بر جای می گذارد. یک نامه ی خوب، دیگران را به تعامل و ارتباط مؤثر با شما تشویق و ترغیب می کند و رد پایی ماندگار برای شماست و بالعکس یک نامه ی بد اداری یا تجاری ، اثر غیر تعاملی دارد و باعث می شود به راحتی در معرض ارزیابی و قضاوت های منفی دیگران قرار گیرید و پیشرفت شغلی تان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

مرحوم قیصر امین پور در این باره می گوید :

قلم گفتا که من شاه جهانم                       قلمزن را به دولت می رسانم

که به نقش مهم قدرت قلم در رشد و پیشرفت شخصی و شغلی افراد اشاره می کند.

همین حالا خودتان و مدیران و کارکنان سازمان تان را در این خصوص مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید چند نفر یا چند درصدشان دارای این مهارت مهم هستند؟ حتم دارم که به 10 درصد هم نخواهند رسید!

بنابراین خوب نوشتن یک مهارت انکارناپذیر است و کسانی که فاقد این مهارت هستند در هر جایگاه و وضعیت شغلی که باشند ازعنصری حیاتی و معجزه گر در مسیر شغلی خود محروم اند و اینگونه افراد را باید در جایگاه و موقعیت متناسب با ظرفیت ها و توانایی های خودشان قرار داد تا بهره وری درسازمان ها تحت تأثیر این موضوع قرار نگیرد.

از دفتر زمانه نامش فتد از قلم                هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت      فرخی یزدی

نویسنده: احمد دیناری؛ مشاور و سخنران حرفه ای سرمایه گذاری گردشگری

به این مطلب امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آرا : 11

امتیازی ثبت نشده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.