مزایای تخصصی کار کردن !

محبوب‌ترین یادداشت ها

تعداد بازدید: 407
تعداد بازدید: 407

مزایای تخصصی کار کردن !

4.8
(33)

آیا شما در زمینه شغلی خود یک متخصص هستید؟
به طور قطع تمرکز روی یک زمینه تخصصی که ریشه در توانایی های ذاتی یا استعدادهای شما دارد به مراتب بهتر از تمرکز روی چند باریکه تخصصی یا رسته است و باید آنقدر در آن زمینه تلاش مستمر نمایید که دنیا حاضر باشد برای آن به شما پول بدهد. شما باید در آن زمینه تا می توانید خود را غرق کنید تا تبدیل به مرجعی بی رقیب شوید و هر چه آن زمینه ریزتر و خاص تر باشد احتمال موفقیت تان بیشتر خواهد شد و اعتبار بیشتری نیز کسب خواهید کرد. تمرکز بر حوزه های مختلف شدنی نیست و تنها نتیجه آن رقبای بیشتر و متوسط شدن در آن زمینه خواهد بود. به تعبیری بهتر هر قدر افراد بیشتری در یک حوزه گردهم آمده باشند، شکوفایی در آن حوزه دشوارتر خواهد شد و هرچه این موقعیت تخصصی تر باشد، نشان از یگانگی شما دارد.
رابرت گرین در کتاب مهارت می گوید: « وقتی خود را سالها در زمینه تخصصی خود وقف می کنید، از نوعی شهود برتر نسبت به جزئیات پیچیده ی آن حوزه ی تخصصی برخوردار خواهید شد که دیگران فاقد آن هستند».
حال در ادامه به تعدادی از مزایای متخصص شدن در یک زمینه خاص اشاره می کنم :

1. ارتقاء تجربه و تخصص: با کار کردن در یک حوزه‌ی خاص، می‌توانید تخصص و تجربه‌ی خود را در آن حوزه بهبود دهید. این مزیت می‌تواند به شما در دستیابی به فرصت‌های شغلی و پیشرفت حرفه‌ای کمک کند.

2. افزایش اعتماد به نفس: با تسلط بر یک حوزه‌ی خاص و داشتن تخصص، می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. این اعتماد به نفس می‌تواند به شما در مواجهه با چالش‌های تخصصی و تصمیم‌گیری‌های دشوار کمک کند و موتور پیش برنده شما به سوی اهدافتان باشد.

3. افزایش شانس موفقیت: با تخصص در یک حوزه‌ی خاص، شانس موفقیت شما در آن حوزه افزایش می‌یابد. تخصص و تجربه در یک حوزه خاص می‌تواند به شما در جذب فرصت‌های شغلی و پیشرفت حرفه‌ای کمک کند.

4. ایجاد شبکه‌ی حرفه‌ای تخصصی: با تخصص در یک حوزه‌ی خاص، می‌توانید شبکه‌ی حرفه‌ای تخصصی خود را گسترش دهید. این شبکه می‌تواند به شما در دستیابی به فرصت‌های شغلی و همکاری با افراد موفق و تخصصی در آن حوزه کمک کند.

5. افزایش اعتبار و درآمد: با تخصص در یک حوزه‌ی خاص، اعتبار و درآمد شما نیز افزایش می‌یابد. تخصص و تجربه در یک حوزه خاص می‌تواند به شما در جذب پروژه‌ها و فرصت‌های پردرآمد کمک کند. به یاد داشته باشید که اعتبار و درآمد شما رابطه ای مستقیم با هم دارند و هر چه به واسطه ی یگانگی در یک حوزه تخصصی و کسب اعتبار در آن موفق تر عمل می کنید، درآمد شما نیز افزایش چشمگیری خواهد نمود.

6. کم رقیب می شوید: با کسب تخصص در یک حوزه‌ی خاص، رقابت‌پذیری شما نسبت به سایر رقبا افزایش می‌یابد. تخصص و تجربه در یک حوزه خاص می‌تواند به شما در برتری در مقابل رقبا کمک کند و همواره چند گام از آنها جلوتر باشید.
7. استاد خودتان می شوید : و دیگر قربانی تصمیمات ظالمانه رؤسای خود و یا نصایح هم سن و سالانتان نخواهید شد و میزان وابستگی تان به دیگران به شدت کاهش خواهد یافت.

به طور کلی تخصص در یک حوزه‌ی خاص، رمز یگانگی در آن زمینه است . همچون تخصص در زمینه گردشگری پزشکی یا سرمایه گذاری گردشگری، بازاریابی گردشگری، دیجیتال مارکتینگ، ویزا، رزرواسیون و … در بازار بزرگ گردشگری . پزشک عمومی بودن یعنی فعالیت در یک بازار بسیار بزرگ، عمومی و پر رقابت و پزشک متخصص جراح قلب کودکان بودن یعنی فعالیت در یک بازار خاص تر و کم رقیب تر و دستیابی به یگانگی در آن زمینه ی تخصصی.

نویسنده : احمد دیناری؛ مشاور و سخنران حرفه ای سرمایه گذاری گردشگری

به این مطلب امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا : 33

امتیازی ثبت نشده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.