6 اشتباه رایج سرمایه گذاران

محبوب‌ترین یادداشت ها

تعداد بازدید: 410
تعداد بازدید: 410

6 اشتباه رایج سرمایه گذاران

5
(10)

با آگاهی از این اشتباهات می توان زمینه موفقیت در کسب و کار برای هر سرمایه گذاری را به وجود آورد.

ریسک ها و خطرات احتمالی، سرمایه گذار باید از وضعیت مالی و تجاری خود آگاه باشد به عنوان مثال سن در این زمینه بسیار تاثیر گذار است هرچه سن افراد بیشتر باشد احتمال خطر پذیری و ریسک کردن کاهش پیدا میکند. از جمله می توان به رکود اقتصادی نیز اشاره کرد که در این زمینه از سرمایه گذاری در پروژه های ریسک پذیر باید خودداری نمود.

در این مقاله سعی شده اشتباهات رایج سرمایه گذاران که در طی انتخاب پروژه برای سرمایه گذاری صورت می گیرد را بازگو کنیم. این اشتباهات همواره از سوی سرمایه گذاران جدید نیز تکرار می شوند. با آگاهی از این اشتباهات می توان زمینه موفقیت در کسب و کار برای هر سرمایه گذاری را به وجود آورد. این اشتباهات عبارتند از:
1.عدم داشتن برنامه کسب و کار (Business plan)
تعیین هدف، سرمایه گذاران باید این نکته را در نظر داشته باشند که قصد دستیابی به چه اهدافی را دارند، به عنوان مثال تامین 100 هزار دلار برای ادامه تحصیل فرزندان و یا کسب درآمد 2 میلیون دلاری برای بازنشستگی می تواند از جمله اهداف مناسبی باشد که یک سرمایه گذار به آنها فکر می کند.
ریسک ها و خطرات احتمالی، سرمایه گذار باید از وضعیت مالی و تجاری خود آگاه باشد به عنوان مثال سن در این زمینه بسیار تاثیر گذار است هرچه سن افراد بیشتر باشد احتمال خطر پذیری و ریسک کردن کاهش پیدا میکند. از جمله می توان به رکود اقتصادی نیز اشاره کرد که در این زمینه از سرمایه گذاری در پروژه های ریسک پذیر باید خودداری نمود.
الگوهای مناسب و نحوه اندازه گیری موفقیت، انتخاب الگوی مناسب تا حدودی به سرمایه گذار بستگی دارد که شامل عواملی نظیر دارایی ها، سرمایه های فردی، و یا مدیریت پروژه می باشند.
تخصیص دارایی ها، تخصیص برخی از دارایی ها به سهام دولتی و یا بین المللی، خرید اوراق و غیره را می گویند. لازم به ذکر است اقدام به تخصیص داراییها و درآمدها به سهام، ریسک و خطرات احتمالی مختص به خود را دارد که سرمایه گذار باید آنها را در نظر بگیرد. اقدامی دیگر شبیه به همین امر را Diversification می گویند که شامل خرید اموال و کالاهایی متفاوت با زمینه کاری سرمایه گذار است. معمولا اینکار برای ایجاد تنوع در جذب دارایی انجام میشود و در اغلب کشورها به صورت خرید سهام است.
برنامه کسب و کار به سرمایه گذار کمک می کند تا در شرایط بی ثبات بازار نیز، سرمایه گذار به کار خود بدون هیچ تغییر در استراتژی ادامه دهد. داشتن یک برنامه کسب و کار بلند مدت به سرمایه گذار این امکان را می دهد تا سودی بلند مدت در کار خود داشته باشد.

  1. افق زمانی کوتاه

معمولا برای افرادی که به فکر بازنشستگی بعد از 30 سال کار می باشند اتفاقاتی که در بازار سهام سال جاری یا سال آینده رخ می دهد اهمیتی ندارد امید به زندگی در افرادی که در سن 70 سالگی به بازنشستگی میرسند نیز بین 15 تا 20 سال است. که با احتساب انتقال سرمایه به وارثان، افق زمانی طولانی تر خواهد شد. همین امر باعث می شود تا برخی افراد دارای افق سرمایه گذاری بلند مدت در هر زمینه ای باشند؛ این در حالی است که اکثر سرمایه گذاران افق زمانی کوتاهی داشته که خود زمینه ساز بسیاری از تصمیمات اشتباه در زمینه سرمایه گذاری است.
3.توجه بیش از حد به رسانه های اقتصادی 
تقریبا اطلاعات مفیدی در اخبارهای اقتصادی و گزارش های مالی، با هدف کمک به دستیابی اشخاص به اهداف آنها منتشر نمی شود. می توان با ذکر این عبارت که “اگر کسی روش های کسب درآمد و پول ساز داشته باشد هرگز آن را در تلویزیون به عموم نخواهد گذاشت” صحت این گفته را به ثابت کرد.
تعداد خبرنامه هایی که می تواند اطلاعات با ارزش جهت سرمایه گذاری را ارائه کنند نیز کم است که با این وجود احتمال شناسایی آن ها را نیز کمتر می کند. از طرفی توصیه می شود تا زمان زیادی برای تحلیل و بررسی این گونه برنامه صرف نشود. تا بتوان از زمان، بیشتر برای ایجاد و تطبیق برنامه های سرمایه گذاری استفاده کرد.
4.عدم تعادل 
تعادل، روند تخصیص دارایی در پروژه سرمایه گذاری رانشان می دهد. ایجاد تعادل امری بسیار مشکل است چون سرمایه گذار را وادار می کند تا اموال و دارایی های پر سود خود را بفروشد و در مقابل اموال و دارایی هایی را خریداری کند که دارای ارزش بالایی نیستند. انجام این اقدام برای بسیاری از سرمایه گذاران بسیار دشوار است. با این حال، با ریزش بازار و تضمین بازگشت بازار سهام و دارایی ها در لحظه افزایش در بالاترین حد و در لحظه کاهش در پایین ترین حد خواهند بود.

  1. اعتماد به نفس بیش از حد به توانایی مدیران
    با توجه به مطالعات متعدد، از جمله مطالعه 1995 برتون ملکیل تحت عنوان “بازگشت از سرمایه گذاری در صندوق های سهام مشترک”، اکثر مدیران کمتر از حدانتظار خود عمل می کنند. هیچ راه و یا علمی وجود ندارد تا به کمک آن بتوان مدیرانی شایسته را از پیش انتخاب کرد. اما می توان از این نکته استفاده کرد که تعداد کمی از افراد می توانند در یک دوره مشخص سودمند باشند.
    به نقل از فوریتور گورو پیتر لینچ، سرمایه گذاران اعتماد به توانایی را با زمان مناسب بازار و انتخاب مدیران با نفوذ اشتباه گرفته و همین امر زمینه ساز اشتباهات بعدی آنها می شود.
    6. بررسی عملکرد
    بسیاری از سرمایه گذاران استراتژی ها، مدیران و صندوق های مالی را بر اساس عملکرد اخیر آنها انتخاب می کنند. اگر یک طبقه خاصی از داراییها، استراتژی یا صندوق برای سه یا چهار سال به خوبی کار کرده باشد، بیانگر این است که باید سه یا چهار سال پیش در آنها سرمایه گذاری می شد. چرا که ممکن است، چرخه موفقیت آن رو به پایان باشد. درنهایت باید با برنامه سرمایه گذاری و تعادل مجدد (که متضاد با تعقیب عملکرد است) رو به جلو حرکت کرد.

منبع:Investopedia و موسسه سپینود شرق

به این مطلب امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 10

امتیازی ثبت نشده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.