محور گردشگری اورتکند؛ بهشت گمشده!

محبوب‌ترین یادداشت ها

تعداد بازدید: 359
تعداد بازدید: 359

محور گردشگری اورتکند؛ بهشت گمشده!

5
(7)

بعد از اتمام برنامه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ساعت ۱۹ روز ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، مقرر شد روز ۲۵ اردیبهشت جهت بازدید از محور گردشگری ارتکند در شهرستان کلات در معیت یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه مشهد و کلات باشم. لذا صبح آن روز از مشهد به سمت شهر کوچک زاوین در محور گردشگری مشهد- کلات حرکت کردیم.

ساعت ۸.۳۰ به بخشداری زاوین رسیدیم و سپس به سمت محور گردشگری اورتکند که به واسطه بکر و سـرسبز بودنش به آن « بهشت گمشده » هم گفته می شود به مسیر خود ادامه دادیم . از سه راهی زاوین تا منطقه نمونه گردشگری اورتکند ۱۲ کیلومتر است که ۸ کیلومتر آن آسفالت و ۴ کیلومتر آن نیز با استفاده از حدود ۸ میلیارد ریال اعتباری که فرماندار از محل بخشی از اعتبارات آبگرم کلات در کمیته برنامه ریزی شهرستان برای آن اختصاص داده بود در حال زیرسازی جهت آسفالت است .
در طول سال گردشگران بی شماری به صورت انفرادی و گروهی به این منطقه بکر و زیبا می آیند و در آنجا سیاحت و طبیعت گردی می کنند. در مسیر به اتفاق همکاران سری به چند خانه مسافر زدیم . فضای استقرار این اقامتگاهها و هوا بسیار عالی و نم نم باران بهاری نیز در حال باریدن بود.

سپس وارد منطقه گردشگری اورتکند شدیم و وضعیت زیرساختهای آن را با کمک نماینده مجلس مورد ارزیابی و بررسی قرار دادیم و ایشان در خلال بازدید تاریخچه ای نیز از این منطقه و نحوه تحت مالکیت در آوردن آن برای سپاه و ساماندهی آن ارائه نمودند.
نهایتا پس از بازدید از چند تاسیسات گردشگری دیگر این منطقه را به سمت مشهد ترک کردیم.
۲۵ اردیبهشت، اولین سالگرد جان باختن ۴ نفر از اعضای یک خانواده در سیل سال گذشته محور گردشگری اورتکند بود و ما در این روز در حال بازدید از این محور بودیم و یاد آنها را گرامی داشتیم.

شهرستان کلات نادری بر اساس سرشماری سال 1395 حدود 36.237 نفر جمعیت دارد و در شمال شرقی خراسان رضوی واقع شده است. این شهرستان سه بخش به نام های زاوین، مرکزی و هزار مسجد داشته و مناطق نمونه گردشگری قره سو و اورتکند، مناطق بکر طبیعی هزارمسجد، لاین، زاوین، آبگرم و کاخ خورشید نیز از جمله جاذبه های گردشگری آن به شمار می روند .

نویسنده : احمد دیناری؛ معاون سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

به این مطلب امتیاز دهید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 7

امتیازی ثبت نشده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.